Cała Polska Rowerowa.pl - portal kolarski i rowerowy

Jelenia Góra- Trophy Maja Włoszczowska- Maja tym razem nie startowała

Jelenia Góra- Trophy Maja Włoszczowska- Maja tym razem nie startowała

Maja dla rowerowej.pl: Tym razem nie startowałam, nawet nie mogłam bo nie posiadam już odpowiedniej licencji XCO. Czułam się z tym dobrze. Mogłam poświęcić znacznie więcej czasu dla publiczności. Tego mi brakowało kiedy w Jeleniej Górze ścigałam się wyczynowo.(pełna rozmowa z Mają przeprowadzona przez Tomasza Kramarczyka ukaże się pod koniec tygodnia. Maja opowie nie tylko o wyścigu, ale również o swoim aktualnym stanie ciała i ducha 🙂 )

Tekst przeczytasz w ok. 5 minut.

Udostępnij artykuł

Maja dla rowerowej.pl: Tym razem nie startowałam, nawet nie mogłam bo nie posiadam już odpowiedniej licencji XCO.
Czułam się z tym dobrze. Mogłam poświęcić znacznie więcej czasu dla publiczności. Tego mi brakowało kiedy w Jeleniej Górze ścigałam się wyczynowo.
(pełna rozmowa z Mają przeprowadzona przez Tomasza Kramarczyka ukaże się pod koniec tygodnia. Maja opowie nie tylko o wyścigu, ale również o swoim aktualnym stanie ciała i ducha 🙂 )

Ondřej Cink i Lia Schrievers najlepsi w elicie XCO.
Bike Maraton w Jeleniej Górze wygrywają Andreas Seewald i Leila Tanovič

Za nami dwa długie dni wypełnione kolarstwem górskim. Sobota w Jeleniej Górze należała do zawodników i zawodniczek ścigających się w formacie olimpijskim na trasach XCO w Parku Paulinum, w ramach tegorocznej edycji Jelenia Góra Trophy Maja Włoszczowska MTB Race. Oprócz wyścigów rangi UCI HC mieliśmy też międzynarodową rywalizację w ramach UCI Junior Series, wyścigi jednej z rund Pucharu Polski XCO i eliminacje Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży.

W mocno obsadzonym wyścigu elity mężczyzn najwyżej rozstawiony był jeżdżący w barwach polskiego teamu Kross – Orlen Cycling Czech Ondřej Cink i to w nim upatrywano głównego kandydata do zwycięstwa. Sześć najeżonych trudnościami rund jeleniogórskiej trasy dawało dużo czasu i dużo możliwości na przeróżne zwroty akcji, jednak Czech zaczął odjeżdżać rywalom już na trzecim okrążeniu. W pogoń rzucili się znakomicie jadący Brytyjczycy – Cameron Orr i Charlie Aldridge. Jeden z faworytów – Bartłomiej Wawak (również Kross – Orlen Cycling Team) po dobrej i czujnej jeździe na dwóch pierwszych kółkach, nieoczekiwanie spadł na ósmą pozycję, ale nie stracił kontaktu z czołówką, przesuwając się sukcesywnie do przodu. Warto też podkreślić znakomitą jazdę Krzysztofa Łukasika (JBG-2 Cryopspace) i Filipa Helty (Kross – Orlen Cycling Team). Ostatecznie Cink dowiózł zwycięstwo do mety, świętując zwycięstwo w Jelenia Góra Trophy Maja MTB Race drugi rok z rzędu. Drugi był Orr, a trzeci Aldridge. Wawak ukończył wyścig na czwartej pozycji.

Lia Schrievers (29er Racing Team) odpierać musiała ataki koalicji Polek – Matyldy Szczecińskiej i Aleksandry Podgórskiej (obie Kross – Orlen Cycling Team), wypracowując przewagę trzydziestu sekund nad rywalkami dopiero na czwartym okrążeniu i nie oddając już prowadzenia do samego końca. Druga na metę wjechała Podgórska, a Szczecińska była trzecia.

W tym roku nie było już na starcie Mai Włoszczowskiej, ale nasza multimedalistka pełniące rolę ambasadorki wyścigu stale była na zawodach obecna. Uczestniczyła w dekoracjach, wspierała dzieciaki startujące w Quest Kids Adventure i uczestników kolarskiej parady „Jelenia Góra na rowery”. W niedzielę wystartowała też w Bike Maratonie, rozdając po drodze uśmiechy, autografy i pozując do zdjęć.

Wyścig juniorek w znakomitym stylu wygrała Natalia Grzegorzewska (Mitutoyo AZS Wratislavia) przed Czeszkami Simoną Spěšną (Jb Brunex Superior Factory Racing) i Elišką Hanakovą (Rexonix Racing Team).

Młodzieżowy reprezentant Niemiec Paul Schel wygrał w rywalizacji juniorów, wyprzedzając kolegę z reprezentacji Larsa Graetera i Szweda Hugo Sandina (IKHP Husqvarna).

UCI Marathon Series w ramach niedzielnej edycji cyklu Bike Maraton to ciąg dalszy ścigania w elicie kobiet i mężczyzn. Start Bike Maratonu umiejscowiony był na reprezentacyjnym Placu Ratuszowym, a meta w Parku Paulinum – z wykorzystaniem krótkiego odcinka sobotniej trasy XCO. Na starcie pojawił się aktualny mistrz świata XCM Andreas Seewald, a jadący z jedynką Martin Stošek również był jednym z głównych faworytów do wygranej w maratonie o długości 89 km. W czołówce pozostawało jeszcze tradycyjnie kilku innych mocnych Czechów i Niemców, był Norweg Ole Hem i Hiszpan Francesc Guerra Carretero, byli też Polacy Krzysztof Łukasik i Paweł Bernas.

Fatalny upadek w trakcie sięgania po bidon pozbawił jednak długo prowadzącego Stoška szans na zwycięstwo i wykluczył z wyścigu. Prowadzenie objął Seewald (Canyon Northwave MTB Team) i nie oddał go już do mety. Drugi był zawodnik z tego samego teamu Czech Petr Vakoč, a trzeci Niemiec Jakob Hartmann (Team Texpa – Simplon). Najlepszy z Polaków – Krzysztof Łukasik był ósmy, a Paweł Bernas (obaj JBG-2 Cryopspace) dziewiąty.

W wyścigu kobiet wygrywa, po świetnej jeździe Bośniaczka Leila Tanovič (Allebike Team), wyprzedzając Szwajcarkę Janinę Wüst (MTB Pro Merchandising Team) i reprezentującą Litwę Katazinę Sosnę (Torpado Factory Team), która rok temu maraton UCI w Jeleniej Górze wygrała. Najlepsza z naszych reprezentantek – Zuzanna Krzystała (Pho3nix Cycling Team) – zajęła piątą pozycję.

Kolarski Weekend w Jeleniej Górze dobiegł końca – w sobotnich wyścigach XCO wystartowało w sumie ponad czterystu zawodników z całego świata, a w niedzielnym maratonie, na czterech dystansach, ścigało się łącznie blisko tysiąc osób. Bike Maraton zalicza teraz dłuższą niż zazwyczaj przerwę – kolejna edycja cyklu w Szklarskiej Porębie 25 czerwca, a zaraz potem, od 30 czerwca, etapówka Bike Adventure.

Nieco wcześniej – 18 czerwca w Świeradowie – Zdroju – polska edycja Trek UCI Gravel World Series – Gravel Adventure presented by Eroe.cc.

Pełne wyniki wszystkich wyścigów XCO Jelenia Góra Trophy Maja MTB Race: https://wyniki.datasport.pl/results3593/

Bike Maraton i UCI Marathon Series: https://bikemaraton.com.pl/jelenia-gora/wyniki/

Informacja Prasowa

Czytaj również

© Copyright 2019-2024 Rowerowa.pl. Wszelkie Prawa Zastrzeżone.