Cała Polska Rowerowa.pl - portal kolarski i rowerowy

Visegrad 4 Bicycle Race Grand Prix Poland- 10 lipca w Długołęce.

Visegrad 4 Bicycle Race Grand Prix Poland- 10 lipca w Długołęce.

W niedzielę, 10 lipca między Długołęką a Oleśnicą rozegrany zostanie Visegrad 4 Bicycle Race Grand Prix Poland – Grand Prix Polski. To jeden z nielicznych w Polsce międzynarodowych wyścigów, wpisanych...
Tekst przeczytasz w ok. 4 minuty.

Udostępnij artykuł

W niedzielę, 10 lipca między Długołęką a Oleśnicą rozegrany zostanie Visegrad 4 Bicycle Race Grand Prix Poland – Grand Prix Polski. To jeden z nielicznych w Polsce międzynarodowych wyścigów, wpisanych do kalendarza Międzynarodowej Unii Kolarskiej (UCI).

Visegrad 4 Bicycle Race Grand Prix Poland – Grand Prix Polski wchodzi w skład cyklu czterech kolarskich wyścigów jednodniowych rozgrywanych od 2014 (z wyjątkiem roku 2020) w państwach Grupy Wyszehradzkiej – Polsce, Czechach, Słowacji i na Węgrzech. Organizatorem polskiej edycji jest Dolnośląski Związek Kolarski.

– To cztery wyścigi, w tym ten organizowany przez nas w Polsce, które przede wszystkim dają możliwość zawodnikom zrobienia wyniku oraz pokazania swoich możliwości i umiejętności dyrektorom sportowym grup zawodowych – mówi Bolesław Bałd, wiceprezes ds. szkoleniowych w DZKol. – Właśnie po takich wyścigach kolarze stają przed szansą podpisania kontraktów zawodowych. A dla młodszych zawodników to świetna okazja do nauki i zdobywania doświadczenia.

Visegrad 4 Bicycle Race Grand Prix Poland – Grand Prix Polski wystartuje z Długołęki na liczącą 147 km trasę w międzynarodowej obsadzie. Na starcie staną kolarze polskich drużyn: HRE Mazowsze Serce Polski, kierowanego przez Bolesława Błada TC Chrobry SCOTT Głogów, a także Voster ATS Team, KS Pogoń Mostostal Puławy i Team Santic Wibatech, jak również po pięć ekip z Czech, Słowacji i Węgier oraz teamy z Litwy, Izraela, Słowenii, Niemiec.

Na trasę wyścigu składa się 25,7 km dojazdu – przez Kamień, Piecowice, Bielawę, Raków, Mydlice, Oleśniczkę i Piszkawę – do rundy, którą kolarze pokonywać będą 9 razy. Pętla ma 13,4 km, zaczyna się w Krzeczynie i prowadzi przez Ligotę Wielką, Bystre-Osadę, Bystre. Po pokonaniu dziewięciu okrążeń kolarze wjadą na metę w Oleśnicy.

– Sumarycznie trasy wszystkich wyścigów są urozmaicone i pozwalają na pokazanie swoich umiejętności każdemu kolarzowi – podkreśla Bolesław Bałd. – Typowi „górale”, a więc zawodnicy świetnie jeżdżący po górach, szukają swojej szansy w Czechach, a także na Słowacji i na Węgrzech. Trasa polskiego wyścigu zdecydowanie faworyzuje sprinterów.

Nie brakuje ich w polskich ekipach, w tym w prowadzonej przez Bolesława Bałda TC Chrobry SCOTT Głogów. – Piotr Mierzyński już kilka razy w tym sezonie udowodnił, że potrafi dobrze zafiniszować w dużych wyścigach, również zawodowych – podkreśla dyrektor sportowy „Chrobrego”. – W Wyścigu Solidarności i Olimpijczyków na pierwszym etapie był blisko TOP10. W Visegrad 4 Bicycle Race – Grand Prix Polski, w którym trasa jest płaska, jeśli tylko wszystko dobrze się poukłada, może powalczyć o wysoką lokatę, choć wciąż jeszcze jest orlikiem. O zwycięstwo będzie trudniej, bo dobry sprinter potrzebuje dwóch-trzech pomocników z teamu, którzy dowiozą go do mety i rozprowadzą na finisz.

Kto na mecie w Oleśnicy podniesie ręce w górę w geście zwycięstwa przekonamy się już 10 lipca.

Warto także dodać, że rywalizacji zawodowców towarzyszyć będzie wyścig dla dzieci. Zapisy od godziny 12.00, start o 13.15 przy ul. Wałowej w Oleśnicy.

Wyścig współfinansowany przez: Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego, Gminę Długołęka, Gminę Oleśnica i Miasto Oleśnica.

PROGRAM
Visegrad 4 Bicycle Race Grand Prix Poland – Grand Prix Polski

niedziela | 10 lipca 2022 roku

11:15 podpisywanie listy startowej w Długołęce

12:00 start wyścigu w Długołęce przy ul. Robotniczej

ok. 15:30 meta w Oleśnicy przy ul. Wałowej

ok. 14:40 dekoracje trzech pierwszych zawodników i zwycięzców z poszczególnych krajów przy ul. Wałowej w Oleśnicy

Więcej informacji:

www.dzkol.pl/wyscigi-dzkol/visegrad-4-bicycle-race/

www.facebook.com/visegradrace

Visegrad 4 Bicycle Race

Z inicjatywą wykorzystania kolarstwa do wzmacniania współpracy państw Grupy Wyszechradzkiej w 2013 wyszedł ówczesny minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski – odbył się wtedy rajd kolarski dla amatorów, w którym grupa około 300 kolarzy pokonała trasę z Krakowa do Budapesztu. W 2014 roku w ramach tej inicjatywy po raz pierwszy zorganizowano rywalizację dla zawodowców, która przyjęła formę czterech rozgrywanych dzień po dniu wyścigów klasycznych. Od 2015 roku odbywają się one w różnych terminach.

Zwycięzcy poprzednich edycji:

2014 Erik Baška

2015 Bartosz Warchoł

2016 Łukasz Owsian

2017 Kamil Zieliński

2018 Maciej Paterski

2019 Alois Kaňkovský

2021 Itamar Einhorn

Informacja Prasowa

Czytaj również

© Copyright 2019-2024 Rowerowa.pl. Wszelkie Prawa Zastrzeżone.