Cała Polska Rowerowa.pl - portal kolarski i rowerowy

Jak dopasować rower do wzrostu? Przewodnik po rozmiarach kół i ram rowerowych

Jak dopasować rower do wzrostu? Przewodnik po rozmiarach kół i ram rowerowych

Zastanawiałeś się kiedyś, jaki rozmiar roweru będzie odpowiedni dla Ciebie? Wielkość kół i ramy to dwie najistotniejsze cechy, które powinieneś wziąć pod uwagę, decydując o wyborze swojego dwukołowego pojazdu. To,...
Tekst przeczytasz w ok. 4 minuty.

Udostępnij artykuł

Zastanawiałeś się kiedyś, jaki rozmiar roweru będzie odpowiedni dla Ciebie? Wielkość kół i ramy to dwie najistotniejsze cechy, które powinieneś wziąć pod uwagę, decydując o wyborze swojego dwukołowego pojazdu. To, czy rower będzie odpowiedni dla naszego wzrostu, gwarantuje nie tylko wygodę, ale i bezpieczeństwo podczas jazdy. Od kół o rozmiarze 16 cali, aż po imponujące 28-calowe egzemplarze – każdy rower ma swojego jeźdźca. Jaki więc rower będzie odpowiedni dla Ciebie? Przekonajmy się!

Rozmiar kół a wzrost użytkownika

Okej, zaczynamy. Zacznijmy od tych, którzy mają najmniejsze potrzeby – dzieci. Dla najmłodszych rowerzystów zazwyczaj sugerowanym rozmiarem roweru są kółka o rozmiarze 16 cali. Biorąc pod uwagę różnorodne modele dostępne na rynku, rower koła 16 cali na jaki wzrost? Otóż, te małe cacka są idealne dla dzieci o wzroście maksymalnie 110 cm. Przejście na większy rozmiar, powiedzmy na rower koła 20 cali, powinno nastąpić, gdy maluch osiągnie w miarę stabilny wzrost, między 120 cm a 135 cm.

Rower na miarę, czyli kółka 26 cali i 28 cali

Kiedy mówimy o rowerze dla osoby dorosłej, jest kilka możliwości do rozważenia. Do najpopularniejszych należą rowery z kołami o wielkości 26 cali i 28 cali. Rower koła 26 cali na jaki wzrost? Cóż, ten rozmiar byłby idealny dla osoby o wzroście od około 150 cm do 175 cm. Natomiast, jeśli jesteś wyższy, powinieneś poszukać czegoś większego. Rower koła 28 cali na jaki wzrost? Chodzi tutaj o osoby o wzroście od około 175 cm i wyższe.

Wpływ rozmiaru ramy roweru na komfort jazdy

No dobrze, ale czy wielkość kół to jedyny czynnik, jaki wpływa na to, czy rower będzie dla nas odpowiedni? Otóż nie, nie oszukujmy się, wzrost, to nie jest jedyny parametr, na który powinniśmy zwracać uwagę. Istotnym elementem jest także rama roweru. Na przykład, rower rama 16 cali na jaki wzrost jest odpowiedni? To jest kwestia umowna, ale najczęściej spotykana odpowiedź, to od 145 cm do 165 cm. A co z większym rowerem, powiedzmy o ramie 26 cali? Odpowiedzią na pytanie ’rower rama 26 cali na jaki wzrost’ będzie zakres od około 175 cm wzrostu i wyższych.

Podsumowanie

Zasady te mogą ułatwić Ci wybór idealnego roweru, jednak pamiętaj, że ostateczna decyzja zawsze należy do Ciebie. Każdy z nas jest inny, a to co jest wygodne dla jednego, może nie być takie dla drugiego. Dlatego też, zawsze warto przetestować rower przed jego zakupem.

Przemyślany wybór roweru – uwzględniamy wzrost

Dobranie roweru traktujemy poważnie. Rozmiar kół i ramy roweru wykorzystywane przez dzieci i dorosłych zależą od wzrostu. Młodsi cykliści, którzy są niżsi niż 110 cm, powinni zakupić rower z kołami o wielkości 16 cali. Gdy wzrost jakiejś osoby zaczyna przekraczać 120 cm, warto rozważyć rowery z większymi kołami – 20 cali, które są odpowiednie dla osób o wzroście do 135 cm.

Kalkulator doboru roweru w zależności od wzrostu
W przypadku dorosłych, mamy do czynienia z kołami 26 cali i 28 cali. 26-calowe koła są dobre dla osób z zakresu wzrostu od 150cm do 175 cm, natomiast 28-calowe koła są zarezerwowane dla osób, które są wyższe niż 175 cm. Jednak nie zapomnij pamiętać, że rama roweru również ma ogromny wpływ na komfort jazdy. Rama 16-calowa jest zwykle odpowiednia dla osób o wzroście od 145 cm do 165 cm, natomiast 26-calowa rama jest odpowiednia dla osób o wzroście 175 cm i więcej.

Przy wyborze roweru pamiętaj o swojej indywidualności – co jest wygodne dla jednej osoby, może nie być takie dla drugiej. Przetestuj rower przed zakupem aby dokonać ostatecznej decyzji.

Shortcode do wybranych produktów:

Rowerowa.pl

Czytaj również

© Copyright 2019-2024 Rowerowa.pl. Wszelkie Prawa Zastrzeżone.