Cała Polska Rowerowa.pl - portal kolarski i rowerowy

Poradnik: Jak właściwie zmierzyć ramę roweru?

Poradnik: Jak właściwie zmierzyć ramę roweru?

Czy kiedykolwiek zastanawiałeś się, jak rozpocząć podróż na dwóch kółkach, ale ostatecznie utknąłeś, zastanawiając się, jak właściwie zmierzyć ramę roweru? Choć może wydawać się to zadaniem trudnym i skomplikowanym, istnieją...
Tekst przeczytasz w ok. 4 minuty.

Udostępnij artykuł

Czy kiedykolwiek zastanawiałeś się, jak rozpocząć podróż na dwóch kółkach, ale ostatecznie utknąłeś, zastanawiając się, jak właściwie zmierzyć ramę roweru? Choć może wydawać się to zadaniem trudnym i skomplikowanym, istnieją proste i skuteczne sposoby na to, jak poprawnie dokonać pomiaru. Bez względu na to, czy chodzi o rower górski, rower szosowy, czy rower miejski, odpowiednia wielkość ramy jest fundamentalnym aspektem komfortu i bezpieczeństwa podczas jazdy. Zrozumienie, jak mierzyć ramę roweru, pomoże Ci znaleźć doskonały rower dla siebie. W tym artykule poruszymy kroki, jakie należy podjąć, by poprawnie zmierzyć ramę swojego roweru.

Rozpoczynamy przygodę z pomiarem – skąd zacząć?

Wiedza na temat tego, jak zmierzyć ramę roweru, to realne umiejętności, które przydają się każdemu zapaleniakowi dwóch kółek. Bez względu na to, czy jesteś początkującym, czy doświadczonym rowerzystą, zdobycie tej wiedzy to absolutna konieczność. Tylko jak to zrobić? No cóż, zacznijmy od podstaw.

Podstawowe pomiary – jak zmierzyć rame roweru?

Jak może niektórzy z was już słyszeli, pierwszym i najważniejszym krokiem jest pomiar od środka suportu (miejsce, gdzie znajduje się system korbowy roweru) do górnej krawędzi rury siodłowej. To jest ten najbardziej „kluczowy” wymiar, który wielu z nas nazywa „wysokością ramy”. No, ale to wszystko. Jak więc zrobić to prawidłowo?

Najprościej będzie, jeśli użyjesz miarki taśmowej. Po prostu przyłóż jej jeden koniec do środka suportu, a drugi skieruj do górnej krawędzi rury siodłowej. Pamiętaj, by taśma była możliwie najbardziej pionowa.

Rower górski a szosowy — jak zmierzyć ramę rowerową?

No dobrze, ale co z różnicami między rowerami górskimi a szosowymi? Różne modele rowerów mogą wymagać innych pomiarów. Ramy rowerów górskich na przykład są zwykle nieco niższe, aby kolarz miał większą swobodę ruchu podczas jazdy po nierównym terenie. To oznacza, że rowerzysta riding an MTB (Mountain Bike) może potrzebować ramy o około 5-10cm mniejszej niż na rowerze szosowym. Wiedza na temat tego, jak zmierzyć ramę roweru mtb może więc okazać się niesamowicie przydatna!

Pomiary koła – jak zmierzyć koła roweru?

Rama to jedno, ale co z kołami? Jak zmierzyć koła roweru? To równie ważne! Wielkość kół roweru mierzy się od brzegu jednej ścianki opony do brzegu drugiej.

Pamiętasz te cyferki 26”, 27.5” czy 29”, które często widzisz przy opisach rowerów? To właśnie rozmiary kół, które są istotne przede wszystkim w rowerach górskich. Dotyczą one średnicy kół (w calach) i, oczywiście, większa średnica oznacza większe koło.

Koniec pomiarów – co dalej?

Skomplikowane? Nieco, ale warto znać swoje wymiary, aby upewnić się, że twój rower jest dla ciebie idealny. I powiedzmy, że już to zrobiłeś – zmierzyłeś ramę, koła, wszystko. Ale co dalej? Jakie są następne kroki? No dobrze, teraz, kiedy wiesz, jak zmierzyć ramę rowerową, możesz przejść do porównania swoich pomiarów z rozmiarami oferowanymi przez producentów rowerów. Każdy producent może mieć nieco inny rozmiar, więc warto zapoznać się z ich tabelami rozmiarów.

Pamiętaj, że dobrze dobrana rama to podstawa komfortu i bezpiecznej jazdy. I mam nadzieję, że teraz, kiedy już wiesz, jak zmierzyć rame roweru, będzie ci łatwiej znaleźć idealny rower dla siebie. Powodzenia!

Właściwe wymiary, doskonały rower – podkreślając najważniejsze!

Właściwie dobrane wymiary ramy oraz kół roweru to podstawa, by cieszyć się komfortem i bezpieczeństwem podczas jazdy. W artykule omówiliśmy krok po kroku, jak zmierzyć ramę rowerową, zaczynając od podstawowego pomiaru – wysokości ramy, czyli odległości od środka suportu do górnej krawędzi rury siodłowej.

Prześledziliśmy też różnice między ramami rowerów szosowych a górskimi, gdzie te drugie wymagają ramy o około 5-10cm mniejszej. Dlatego tak istotna jest wiedza na temat, jak zmierzyć ramę roweru mtb.

Nie zapomnieliśmy również o kołach. Rozmiar kół mierzy się od brzegu jednej ścianki opony do brzegu drugiej, które to informacje często spotykane są w opisach rowerów górskich.

Po zdobyciu wszystkich tych pomiarów, warto je porównać z rozmiarami oferowanymi przez producentów rowerów i dzięki temu dobrać idealny rower dla siebie.

Rowerowa.pl

Czytaj również

© Copyright 2019-2024 Rowerowa.pl. Wszelkie Prawa Zastrzeżone.