Cała Polska Rowerowa.pl - portal kolarski i rowerowy

W piątek „Atomówki” wystartują w Tour de Normandie Féminin

W piątek „Atomówki” wystartują w Tour de Normandie Féminin

Po wyścigach w Belgii, Chorwacji i we Włoszech zawodniczki MAT Atom Deweloper Wrocław w najbliższy piątek 17 marca wystartują w Tour de Normandie Féminin. Francuską etapówką, po której czeka je...
Tekst przeczytasz w ok. 5 minut.

Udostępnij artykuł

Po wyścigach w Belgii, Chorwacji i we Włoszech zawodniczki MAT Atom Deweloper Wrocław w najbliższy piątek 17 marca wystartują w Tour de Normandie Féminin. Francuską etapówką, po której czeka je krótki odpoczynek, a później zgrupowanie w chorwackiej Dalmacji, zamkną wstępną część sezonu. W połowie kwietnia znów pojawią się na starcie – tym razem w Polsce na rozgrywanym w Sobótce na Dolnym Śląsku Ślężańskim Mnichu.

Na razie team koncentruje siły na Tour de Normandie Féminin. – To będzie, przynajmniej w tej części sezonu, najcięższe starcie naszych zawodniczek ze światową czołówką – mówi Paulina Brzeźna-Bentkowska, trenerka „Atomówek”. – Na liście startowej jest bodaj pięć ekip kobiecego World Touru, można się więc spodziewać bardzo konkretnego tempa. Jestem bardzo ciekawa, jak nasze dziewczyny poradzą sobie z tym wyzwaniem.

Z pewnością są do niego dobrze przygotowane, czego dowiódł start w belgijskim Le Samym, gdzie zawodniczkom z Wrocławia zabrakło właściwie tylko szczęścia. Katarzyna Wilkos złapała gumę, Wiktoria Pikulik, szczęśliwie bez poważniejszych konsekwencji, leżała w kraksie. – Każda ze startujących w tym wyścigu zawodniczek naszego teamu podkreślała, że jest zadowolona ze swojej dyspozycji, większą przeszkodą okazało się obycie w peletonie, ale tak jest zawsze z pierwszym startem w sezonie, gdy po zimie brakuje „obścigania”.

Chorwackie wyścigi rozgrywane w cyklu Istrian Spring Trophies pozostawiły niedosyt, niewiele do podium zabrakło Katarzynie Wilkos. – Możliwe, że nasze sprinterki nie miały jeszcze wówczas tak szybkiej nogi, jak powinny – mówi Brzeźna. I jednocześnie podkreśla, że jest zadowolona ze startu swoich podopiecznych we włoskiej etapówce Trofeo Ponente in Rosa. – Ten wyścig okazał się bardzo ciężki, ale każda zawodniczka dała z siebie wszystko i pojechała go na swoim poziomie. Jestem przekonana, że gdyby Dominika (Włodarczyk – przyp. red.) na drugim etapie nie złapała gumy przed decydującym podjazdem, zabrałaby się w odjazd i to by zupełnie zmieniło jej sytuację w klasyfikacji generalnej (finalnie ukończyła wyścig na 8. miejscu – przyp. red.).

Od piątku przed zawodniczkami z Wrocławia długie i ciężkie etapy. – Są w gazie, już się trochę „obścigały”, więc jestem spokojna, że sobie z nimi poradzą – mówi trenerka ekipy.

„Atomówki” w weekend pokonają w sumie 356 km, składające się na trzy etapy, w tym dwa górskie i ostatni, na którym do głosu dojdą sprinterki.

  • Piątek 17 marca: 1 etap z Argentan do Bagnoles-de-l’Orne (139 km)

  • Sobota 18 marca: 2 etap z La Haye do Flamanville (103 km)

  • Niedziela 19 marca: 3 etap z Saint-Pierre-en-Auge do Caen (114 km)

W składzie teamu na ten wyścig są: Nikola Bajgerová, Monika Brzeźna, Malwina Mul, Nikol Płosaj, Katarzyna Wilkos i Dominika Włodarczyk.

Skład teamu MAT Atom Deweloper Wrocław na sezon 2023:

Monika Brzeźna, Katarzyna Wilkos, Dominika Włodarczyk, Wiktoria Pikulik, Nikol Płosaj, Olga Wankiewicz, Tamara Szalińska, Karolina Chojnacka, Nikola Bajgerová, Agata Kowalska, Malwina Mul, Maja Tracka.

MAT Atom Deweloper Wrocław to obecnie najbardziej utytułowana w Polsce kobieca drużyna kolarska, założona w 2016 roku przez olimpijkę z Pekinu Paulinę Brzeźną-Bentkowską i jej męża Pawła Bentkowskiego, byłego kolarza. W skład teamu wchodzą uczestniczki Igrzysk Europejskich, Akademickich Mistrzostw Świata oraz reprezentantki Polski w torowych i szosowych Mistrzostwach Europy i Świata. Tylko w pierwszym sezonie funkcjonowania grupy jej zawodniczki zdobyły 11 medali mistrzostw Polski, a także z sukcesami startowały w wyścigach na szosach Hiszpanii, Belgii, Czech, Holandii i Niemiec. Lata 2017-2021 przyniosły kolejne sukcesy drużyny, przypieczętowane m.in. srebrnym medalem Justyny Kaczkowskiej i Łucji Pietrzak na torowych Mistrzostwach Europy, medalami Moniki Brzeźnej, Marty Lach i Karoliny Sowy w Akademickich Mistrzostwach Świata oraz zdobyciem mistrzostwa kraju w wyścigu ze startu wspólnego, a także w górskim szosowym czempionacie.

Od roku 2022 ekipa ma status zarejestrowanej w UCI grupy zawodowej (Women’s Continental Team). Pierwszy w sezon wśród grup zawodowych zaowocował 15. tytułami mistrzyń Polski w wyścigach szosowych, przełajowych oraz torowych, a także 55. wygranymi wyścigami. Na niższych stopniach podium zawodniczki z Wrocławia stanęły około 150 razy. Wiktoria Pikulik została mistrzynią Polski elity w wyścigu ze startu wspólnego, Dominika Włodarczyk w kategorii U23, Agnieszka Skalniak-Sójka w ITT, a Dominika Włodarczyk wywalczyła także złoto w przełajowych MP. Podczas szosowych Mistrzostw Europy Daria Pikulik była 5. Zarówno Daria, jak i Agnieszka Skalniak-Sójka po tym sezonie podpisały kontrakty z grupami Women’s World Tour.

Celem teamu jest dołączenie do grona najlepszych ekip świata oraz stworzenie młodym zawodniczkom możliwie najdogodniejszych warunków rozwoju – umożliwienie im zarówno studiowania i jednocześnie uprawiania sportu na wysokim poziomie. O drużynie powstał film dokumentalny „TOUR”. Na ekranie można również zobaczyć Monikę Brzeźną, która wystąpiła w teledysku „Ty jesteś jutrem” zespołu De Mono.

Informacja Prasowa

Czytaj również

© Copyright 2019-2024 Rowerowa.pl. Wszelkie Prawa Zastrzeżone.